9 ساختمان برگزیده المپیک لندن

9 ساختمان برگزیده المپیک لندن

9 ساختمان برگزیده المپیک لندن

اگرچه ساختمان های المپیک 2012 لندن به اندازه ی ساختمان های المپیک 2008 پکن زیبا و خودنما نیستند، اما میدان مسابقات و ورزشگاه های لندن 2012 واقعا دوست داشتنی اند. در این پست 9 تا از بهترین ساختمان های المپیک لندن را به شما معرفی می کنیم که احتمالا آن ها را در هفته های آینده چندین بار خواهید دید.

جالب است بدانید برای ساخت این ساختمان ها تا حد امکان در مصرف مواد اضافی صرفه جویی شده است و سعی شده تا از مواد قابل بازیافت استفاده شود.

بسیاری از ساختمان ها موقتی هستند و قرار است بعد از بازی های المپیک مواد آن در ساخت ساختمان های دیگر استفاده شود و یا ورزشگاه به طور کامل به یک کشور دیگر منتقل می شود. باید امیدوار بود که دهکده ی المپیک لندن بعد از این چند هفته ی پر افتخار و با شکوه به شهر ارواح تبدیل نشود.

 

Olympic Stadium

 

Olympic Stadium

 

استادیوم اصلی مسابقات که مانند یک تاج زیتون بسیار بزرگ طراحی شده است. صندلی های ردیف پایینی آن در واقع درون کاسه ای قرار دارند که با حفاری 800.000 تن خاک ایجاد شده است. احاطه شدن استادیوم المپیک از سه طرف توسط آب منحصر بفرد است و تماشاگران تنها از طریق پل های روبروی درب های استادیوم می توانند وارد آن شوند. یک استادیوم در میان خندق ها. دوست داشتنی نیست؟

 

Aquatics Centre

 

Aquatics Centre

 

طراحی شده توسط زاها حدید که مانند یک کرجی کوچک در رودخانه ای خروشان است. این ساختمان 17.500 نفر ظرفیت دارد و میزبان مسابقات شنای المپیک است.

 

Velodrome

 

Velodrome

 

شاید این ساختمان که بیشتر شبیه یک ورق چیپس پرینگلز است را بتوان زیباترین ساختمان المپیک لندن دانست. مسابقات دوچرخه سواری داخل این ساختمان با سیستم تهویه کاملاً طبیعی برگزار می شود و در آن از هیچ سیستم تهویه مطبوعی استفاده نشده است.

 

Basketball Arena

 

Basketball Arena

 

یک ساختمان موقت که بیشتر شبیه به یک خوشه گل ختمی شده است و دیوارهای عایق صدا دارد. از 1.000 تن فولاد ساخته شده و قابل بازیافت است. نمای بیرونی آن با 20.000 متر پارچه پی وی سی پوشش داده شده است و قرار است میزبان نابغه های بسکتبال دنیا باشد.

 

The Royal Artillery Barracks

 

The Royal Artillery Barracks

 

اگر همیشه دوست داشتید بدانید که پیتزا پپرونی شبیه کدام ساختمان است، پاسخ می تواند توپخانه ی سلطنتی المپیک باشد. نکته ی مثبت این ساختمان موقتی بودن آن است و قرار است بازیافت شود.

 

North Greenwich Arena

 

North Greenwich Arena

 

جالب است بدانید که این ساختمان برای المپیک ساخته نشده است. بیش از یک دهه پیش این ساختمان برای جشن های بزرگداشت هزاره ساخته شد. اما در 16 روز آینده، خانه ی ژیمناست های هنرمند و حرکات آکروباتیک آن ها و همچنین مسابقات بسکتبال و بسکتبال با ویلچر خواهد بود.

 

Copper Box

 

Copper Box

 

ساده و براق مانند یک پنی (پنی: سکه های خرد انگلیسی) و یا شاید هزاران سکه ی یک پنی در کنار هم. این ساختمان برای هندبال و ورزش های پنج گانه مدرن ساخته شده است. سقف این ورزشگاه 88 لوله ی شفاف دارد که نور طبیعی را به داخل ساختمان هدایت می کند.

 

Soccer Stadiums

 

Soccer Stadiums

 

مسابقات فوتبال المپیک به یک استادیوم خلاصه نمی شود و قرار است در 6 استادیوم مختلف در انگلیس برگزار شود: ترافورد قدیم، استادیوم هزاره، استادیوم شهر کاونتری، استادیوم ومبلی، پارک جیمز مقدس و پارک هامپدن.

 

Wimbledon

 

Wimbledon

 

این ساختمان به نظر من نیاز به معرفی ندارد. ویمبلدون خانه ی تنیس دنیا است.

 

ArcelorMittal Orbit

 

ArcelorMittal Orbit

 

و در آخر این سازه قرار است به عنوان «میراث ماندگار» از بازی های المپیک، باقی بماند.

 

نویسنده: محمد مفید

منبع: gizmodo

Advertisements