ژاپنی‌ها خانه‌های خود را در برابر زلزله به ایربگ مجهز می‌کنند!

 ژاپن همچنان با تلاشی قابل تقدیر و ستایش به بازسازی خود پس از زلزله و سونامی سال گذشته ادامه می‌دهد. در همین حال یک شرکت ژاپنی متد جدیدی را برای جلوگیری از لرزش خانه‌ها در هنگام زلزله ابداع کرده است که در آن با الهام از ایربگ اتومبیل در هنگام زلزله خانه را سوار بر یک بالشتک پر از هوا می‌کند.

این روش که توسط شرکت ایردانشین ابداع و توسعه یافته است با روش‌های مرسوم استفاده از تعدیل‌کننده‌های هوا و سیستم‌های ایزولاسیون کاملا متفاوت است. در این روش هنگامی که زلزله جریان پیدا می‌کند و اولین لرزش توسط حسگر دستگاه احساس می‌شود این حسگر یک کمپرسور بزرگ هوا را فعال می‌کند تا جریان هوا به سرعت در بالشتک بزرگ موجود در فونداسیون خانه وارد شود. با ایجاد فشار خانه به اندازه ۳ سانتیمتر به بالا رفته و بر روی این بالشتک شناور می‌شود و این بالشتک در واقع خانه را از تکان‌ها و لرزه‌های زمین عایق می‌کند.

پس از پایان لرزش‌ها نیز صاحبخانه می‌تواند از طریق یک دریچه که در داخل خانه قرار گرفته نسبت به تخلیه هویا بالشتک و برقراری ثبات در خانه اقدام کند و خانه به وضعیت فونداسیون ثابت خود بازگردد.

این سیستم اکنون در ۸۸ خانه در سرتاسر ژاپن نصب شده است و اکنون برای استفاده در ساختمان‌های بزرگتر و البته مهم‌تر همچون ساختمان‌های دولتی، برج‌های اداری بلند مرتبه و مجسمه‌های عظیم، مطرح شده و در دست بررسی است.

جدا از طرح‌های پیشگیرانه اهالی سرزمین آفتاب تابان در برابر زلزله و دیگر بلایای طبیعی، همت مردم و حاکمان این سرزمین در بازسازی سریع و کامل کشورشان قابل تقدیر و البته درس گرفتن است.

منبع: Gizmodo

 

 

Advertisements