مرغ مگس‌خوار بوئینگ با قدرت عکسبرداری ۱٫۸ گیگاپیکسل!

مرغ مگس‌خوار بوئینگ با قدرت عکسبرداری ۱٫۸ گیگاپیکسل!

مرغ مگس‌خوار بوئینگ با قدرت عکسبرداری ۱٫۸ گیگاپیکسل!

اگرچه در اختیار گرفتن یک بهپاد آمریکایی توسط ایران چند وقتیست خبرساز شده اما گویا آمریکایی‌ها در این مدت بیکار هم نبوده‌اند و بر روی یک بالگرد بدون سرنشین جاسوسی با قدرت عکسبرداری ۱٫۸ گیگاپیکسل مشغول کار بوده‌اند.

مطئمنا خاصیت این بالگرد بدون سرنشین همانند تمامی بالگردها در بی‌نیازی از باند نشست و برخاست و قدرت مانور بر روی موقعیت‌های خاص قابلیت بیشتری به آن خواهد داد تا برتری بیشتری برای ردیابی و مانیتور فعالیت‌های صورت گرفته بر روی زمین داشته باشد.

این بالگرد بدون سرنشین که با نام A160 Hummingbird (مرغ مگس‌خوار) شناخته می‌شود و شرکت بوئینگ ساخت سری اول آن را بر عهده دارد، از ابتدای سال ۲۰۱۱ در صحرای آریزونا مورد آزمایش عملیاتی قرار گرفته اما آزمایش سیستم تصویربرداری همزمان و مستقل این بالگرد که با نام مخفف Argus-IS (اشاره به غول صدچشم در اساطیر یونان) شناخته می‌شود به تازگی با موفقیت انجام گرفته تا به عنوان بزرگترین سنسور ویدیوئی مورد استفاده در عملیات‌های تاکتیکی از آن یاد شود.

استفاده از لنز ۱٫۸ گیگاپیکسلی در دوربین این بالگرد به معنای بهره‌گیری از پهنه دیدی وسیعتر و قدرت دیدی تقریبا معادل ۹۰۰ برابر قدرت یک دوربین ۲ مگاپیکسلی مورد استفاده در یک تلفن همراه ساده است. این تنها به قدرت عکسبرداری خلاصه نمی‌شود و با این قدرت سنسور گفته می‌شود که این بالگرد قادر به فیلمبرداری ویدیویی با کیفیت و سرعت ۱۰ فریم در ثانیه است و بدین‌ترتیب پرنده مگس‌خوار بوئینگ قادر به ردیابی افراد و وسایل نقلیه از ارتفاعات بالای ۲۰ هزار  فوت (۶٫۱ کیلومتر)‌ در گستره ۱۶۸ کیلومتر مربع است.

سه دستگاه اول این بالگردهای بدون سرنشین در اردیبهشت و یا خرداد سال آینده در افغانستان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

منبع: فارنت

Advertisements