استیو جابز: مرد سال ۲۰۱۱ دنیای دیجیتال

استیو جابز: مرد سال ۲۰۱۱ دنیای دیجیتال

استیو جابز: مرد سال ۲۰۱۱ دنیای دیجیتال

با پایان سال جاری میلادی، تیم T3 تصمیم گرفت تا چهره برتر دنیای فناوری را در سال ۲۰۱۱ میلادی انتخاب کرده و به خوانندگان خود معرفی کند. بعد از بررسی های فراوان، انتخاب نهایی T3 همانطور که شما هم حدس می‌زنید، استیو جابز مدیرعامل فقید اپل بود که بدون شک دنیای فناوری بدون او باید سال‌های سال در غار می‌ماند.

بدون شک بدون ایده‌های جذاب جابز، برنامه‌نویسی در تلفن‌های همراه هیچ وقت این قدر پیشرفت نمی‌کرد و هنوز هم باید سال‌های سال با تلفن‌های همراه دکمه‌ای به کار خود ادامه می‌دادیم.

استیو جابز: نابغه‌ای که دومی ندارد

استیو جابز تا چندی پیش مدیرعامل شرکت اپل بود و البته در بیزینس کارت او نشانی از این عبارت به چشم نمی‌خورد زیرا او بنیانگذار شرکت اپل است و همانطور که تاریخ نشان می‌دهد او تنها نابغه اپل و کسی است که این شرکت را نجات داد و تبدیل به باارزش‌ترین شرکت فناوری در حال حاضر کرد.

سهام‌داران اپل هنوز در شوک رفتن او از شرکت اپل بودند و در تردید فروش یا عدم فروش سهام خود به سر می‌بردند ولی جابز به آنها در مورد تیم کوک اطمینان کامل داده بود.

۳۵ سال پس از تاسیس شرکت اپل در یک گاراژ در دره سیلیکون کالیفرنیا و بحران‌های مالی اپل در ۱۹۹۷ و ۱۴ سال پس از بازگشت دوباره جابز سهام اپل از ۶٫۵ دلار در هر سهم در طی ۸ سال به بیش از ۴۰۳ دلار برای هر سهم رسیده است و تمامی این موفقیت‌ها را باید در سایه مدیریت جابز دانست.

با هم نگاهی به داستان این نابغه ۵۶ ساله فقید می‌اندازیم:

استیو در ۱۹۵۵ در کالیفرنیا در خانواده‌ای که دارای زندگی متوسطی بودندبه دنیا آمد، پدرش پل جابز شغلی مانند جیمز دین داشت و برای یک شرکت سرمایه‌گذاری به عنوان بازاریاب فعالیت می‌کرد و بعد از آن پل با استقلال مالی بخت خود را در املاک و مستغلات جستجو کرد و در همین جا بود که با همسرش یعنی کلارا، که به صورت پاره‌وقت در بخش حقوق و دستمزد یک شرکت فعالیت می‌کرد، آشنا شد و همین آشنایی سبب ازدواج این دو نفر با یکدیگر شد و با تلاش شبانه‌روزی پل در زمانی که هنوز تلویزیون رنگی وجود نداشت همسرش را به خانه‌ای با تمامی تجهزیات زندگی رهنمون کرد.

استیو در این خانه شروع به رشد و نمو کرد و پدرش برای او یک گرامافون از شرکت ریچارد رکوردز خریداری کرد که برای استیو یک سورپرایز و شادمانی بزرگ بود و بعدها توانست در زیرزمین خانه‌اش یک آزمایشگاه کوچک ترتیب دهد و بر روی مورچههای بخت برگشته آزمایشات مختلفی انجام دهد.

در نوجوانی استیو در لس‌التوس به فعالیت خود ادامه داد و البته هرگز تصور نمی‌کرد روزی در راس شرکتی قرار گیرد که دفتر مرکزی آن در Cupertino فقط در حدود ۲ کیلومتر از دبیرستان او فاصله داشته باشد و البته نمی‌توان از تاثیر محل زندگی او در دره سیلیکون بر موفقیت او نیز سخنی به میان نیاورد زیرا در همین جا بیشتر شرکت‌های فناوری حضوری فعال داشتند و به عنوان مثال با دوست صمیمی و دوران کودکی خود یعنی استفان وزنیاک در یک تابستان به عنوان تکنیسین آزمایشگاه در شرکت آتاری سازنده بازی‌های ویدیویی در آن زمان مشغول به کار بودند.

در حالی که هنوز استیو در دبیرستان بود او در یک نمایشگاه علمی در مورد وسایل الکترونیکی حضور یافت و با مشاهده وسایل مورد استفاده برای کنترل جریان متناوب الکترونیکی پی برد که الکترونیک و علم آن شغل آینده او خواهد بود و البته به همین مقدار او برای ادبیات نیز زمان صرف می‌کرد و برخی از آثار شکسپیر را مورد مطالعه قرار داد بطوری‌که معلم زبان انگلیسی خود را در این مورد بسیار خوشحال می‌کرد.

وقتی او وارد کالج رید در پورتلند در شمال اقیانوس آرام شد، شروع به جستجوی کار از طریق روزنامه‌ها و مجلات کرد و البته این کالج برای دانش‌آموزانی بود که دارای هوش فراون بوده و به نوعی زودآموز و باهوش بودند و هر فردی دوست داشت تا روزی در این کالج به تحصیل بپردازد.

او در سال ۱۹۷۰ با علاقه نشان دادن به هنر خوشنویسی حس زیباشناختی خود را که به صورت آشکارا در تمامی محصولات و تبلیغات اپل دیده شد را نیز آشکار کرد.

در کالج  رید دانش‌آموز رابرت فریدلند حکم مربی و برادر بزرگتر را برای استیو داشت و البته این رابطه عاطفی شکست بزرگی برای استیو بود زیرا رابرت نیز برای مبارزات انتخابی برای در دست گرفتن ریاست دانش‌آموزان با جامه هندی و بودایی حاضر می‌شد و با ثابت شدن مصرف LSD توسط او، به دو سال زندان محکوم شد و این اولین شکست استیو بود زیرا او بعدها در این مورد گفت: “رابرت اولین کسی بود که مرا به وجود پدیده روشنگری در افراد متقاعد کرده بود”.

آغاز شکل‌گیری سیب گاززده!

به طور یقین شکل گیری شرکت سیب گاز زده یا همان اپل مابین ژانویه و فوریه سال ۱۹۷۶ بود زیرا او با رفیق دوران کودکی خود یعنی وزنیاک در مورد امکان ساخت بوردهای مدارچاپی که دیگران می‌توانستند رایانه شخصی خود را برای روی آن بسازند به بحث و تبادل نظر می‌پرداخت و در ضمن کار در شرکت آتاری به آنها ایده تاسیس یک شرکت و تجاری کردن ایده خود با یک سرمایه‌گذاری کوچک را بخشیده بود.

در یک بعدازظهر در حال رانندگی در بزرگراه ۸۵ بین PaloAltoو  LosAltos او پیشنهاد تاسیس شرکت اپل کامپیوتر را به وزنیاک ارائه داد و جواب وزنیاک نیز در نوع خودش جالب بود: فکر نکنم زیاد موفق باشد! و با این حال با استیو شروع به انجام مقدمات تاسیس آن کردند.

از همان آغاز تاسیس اپل، استیو برای شرکت یک صندوق‌پستی در PaloAlto اجاره کرد  و سیستم پاسخگویی بسیار موفقی را نیز به خدمات شرکت خود افزود و به تدریج از یک گاراژ درب و داغان به یک ساختمان کوچک تغییر مکان دادند وزمانی که اپل در ۱۹۷۸ تولید یک هارد دیسک جدید را اعلام کرد سرمایه این شرکت افزایش یافت و توانست با سیستم تبلیغاتی مناسب رایانه مکینتاش را در سال ۱۹۸۴ معرفی کند.

استیو جابز از اپل برای اولین و آخرین بار اخراج می‌شود

در همین سال بود که جابز از اپل بنا بر مشکلی که با رئیس آن که جان اسکولی تازه از راه رسیده از شرکت کوکاکولا بود  از اپل اخراج شد و متاسفانه هیات‌مدیره همگی طرفدار جان اسکولی بودند.

البته استیو نیز بیکار نماند و با فروش مقداری از سهام خود شرکت رایانه NExt را تاسیس کرد و توانست تا حد زیادی مشکلات روحی ناشی از اخراج از اپل را با موفقیت پشت سربگذارد.

بازگشت پرفروغ نابغه

البته اپل در غیاب او اپل چندان دارای اوضاع و احوال خوبی نبود و ناچار شدند تا جابز را دوباره به نزد خود بازگردانند و با یک دعوت کاری و مالی، جابز با فروش شرکت نکست به اپل با مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار به عنوان رئیس به این شرکت بازگشت و فروش این شرکت در حالی بود که اپل تنها موفق به فروش تنها ۵۰ هزار کامپیوتر شخصی شده بود و به شدت در زیر سایه مایکروسافت و ویندوز در حال دست و پا زدن و محو شدن بود و  بدین ترتیب استیو به خانه بازگشت و از این جا بود که سیر صعودی شرکت اپل آغاز شد.

اودر آغاز کار دوباره در اپل، یک شعار را در سرلوحه این شرکت قرار داد و آن این بود که این شرکت نباید از سایر شرکت‌ها تقلید کند و باید متفاوت باشد شعاری که اکنون وجه تمایز اپل با سایر شرکت‌های فناوری است.

بسیاری عقیده دارند که استیو جابز دوبار شرکت اپل را تاسیس کرد زمانی که آن‌را به همراه وزنیاک در یک گاراژ تاسیس کرد و زمانی که دوباره پس از اخراج شدن به این شرکت بازگشت و اپل را از سقوط و خریداری شدن توسط شرکت‌هایی چون آمریکن‌آنلاین نجات داد.

در بار دوم او دیگر به تنهایی اپل را به موفقیت رساند و اپل تحت نبوغ او بیش از ۲۰۰ میلیون آی‌پاد، یک میلیارد آهنگ از آی‌تونز، ۲۶ میلیون آیفون و بیش از ۶۰ میلیون رایانه مک به فروش رسانده است.

جالب است بدانید که جابز در سال ۱۹۸۶ استودیوی پیکسار را از جرج لوکاس خریداری کرد و توانست آن را بعد از چند سال و با زمینه کاری انیمیشن با قیمت ۵ میلیارد دلار به فروش برساند.

منتقدان جابز عقیده دارند که او بی‌عاطفه، سرسخت، زودجوش و کله‌شق بوده است اما من معتقدم که برای یک فرد کمال‌گرا، یک سری ویژگی‌های خاص باید وجود داشته باشد.

در سال ۲۰۰۴ سرطان لوزالمعده در جابز تشخیص داده شد و در سال ۲۰۰۹ او به مرخصی درمانی رفته و تحت عمل پیوند کبد قرار گرفت و با ناموفق بودن عمل جراحی او سرانجام تصمیم گرفت که از ریاست شرکت اپل استعفا دهد و تیم کوک که بسیار به او اعتقاد دارد را به هیات مدیره پیشنهاد کند.

متن نامه استعفای استیو جابز خطاب به هیات مدیره که در نوع خود بسیار جالب است:

“من به خاطر اینکه قادر به انجام وظایف خود به نحو احسن نیستم استعفای خود از سمت مدیرعاملی را اعلام می‌کنم و البته پیش‌تر نیز اعلام کرده بودم در صورتی که احساس کنم نمی‌توانم وظایفم را به نحو خوبی انجام دهم استعفای خود را اعلام خواهم کرد.

من پیشنهاد می‌کنم در صورتی که هیات مدیره صلاح بداند به عنوان رئیس هیات مدیره و رئیس بخش کارمندان اپل انتخاب شوم و تیم کوک را نیز به عنوان جانشین خودم به شدت توصیه  می‌کنم .

من اطمینان خاطر دارم که اپل روزهای بسیار درخشانی را پیش رو دارد و من بی‌صبرانه منتظر دیدین این روزها هستم.

من برخی از بهترین دوستان زندگی‌ام را در اپل یافتم و از همه شما متشکرم که در این سالها در کنار من بودید”.

 سایه روشن‌های جابز

– شرکت کامپیوتری اپل در سال ۱۹۷۶ با یک سرمایه‌گذاری کوچک بین جابز و وزنیاک در گاراژ خانه والدین جابز تشکیل شد و داستان تامین سرمایه نیز در نوع خود جالب است استیو مینی فولکس‌واگن خود را به فروش رساند و وزنیاک نیز دو ماشین حساب هیولت پاکارد خود را به فروش رساند تا سرمایه اولیه شکل بگیرد.

– به بازار آمدن اولین رایانه‌های مبتنی بر سیستم عامل مک یا همان مکینتاش

– در سال ۱۹۸۵ در پی برخی از مشکلات با اسکولی ریاست اپل ،از این شرکت اخراج شد و شرکت کامپیوتری نکست را تاسیس کرد.

– خریداری شرکت پیکسار از لوکاس در سال ۱۹۸۶ با مبلغی کمتر از ۱۰ میلیون دلار و سپس فروش آن در سال ۲۰۰۵ به مبلغ ۵ میلیارد دلار به دیزنی با عنوان جدید Pixar Animation Studios

– بازگشت به اپل در سال ۱۹۹۶ با پست مدیرعاملی این شرکت و فروش نکست به اپل با قیمت ۴۰۰ میلیون دلار

– استیو در سال ۲۰۰۳، سری جدید رایانه‌های مک با عنوان پاورمک را معرفی کرد و در ضمن فروشگاه موزیک آی‌تونز را نیز رونمایی کرد.

– در سال ۲۰۰۷ با معرفی آیفون، جهان تلفن همراه را متحول کرده و معنایی تازه به تلفن همراه هوشمند بخشید.

– در سال ۲۰۰۸ مک‌بوک ایر را که رایانه هایی با طراحی مدرن و بسیار زیبا و پیشرفته بودند را معرفی کرد.

– با معرفی آی‌پد در سال ۲۰۱۰، تبلت‌ها را به دو دسته‌بندی قبل از عرضه آی‌پد و بعد از عرضه آی‌پد تقسیم کرد.

– در آخرین حضور خود در کنفرانس اپل  در سال ۲۰۱۱، پنجمین نسخه سیستم عامل iOS‌ را معرفی کرد.

 حالا آخرین گزارش‌ها حاکی از آن است که شرکت اپل تصمیم گرفته است تا در روز تولد جابز فقید و گرامیداشت او که نزدیک به دو ماه دیگر است جدیدترین نسخه iPad  را نیز معرفی کند.

روحش شاد و یادش گرامی

منبع: فارنت

Advertisements